Menu Zamknij

Wady i zalety budowy domu bez pozwolenia

Każda osoba, która chce rozpocząć budowę domu zobowiązana jest do uzyskania zgody właściwego urzędu – bez tego dokonuje samowoli budowlanej i naraża się na szereg nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Zdobycie pozwolenia na budowę jest jednak dość czasochłonne i skomplikowane, ale istnieje także możliwość wybudowania domu na zgłoszenie. Poniżej znajdują się zalety oraz wady tego rozwiązania.

Jakie zalety ma rozwiązanie, jakim jest dom bez pozwlenia

Zdobycie pozwolenia na budowę domu jest najczęściej długim i żmudnym procesem, który może znacznie opóźnić rozpoczęcie prac budowlanych. Natomiast jeśli chcemy budować dom na zgłoszenie, wystarczy złożyć w właściwym starostwie powiatowym odpowiedni wniosek wraz z kompletnym projektem budynku oraz oświadczeniem o posiadaniu prawa do działki, na której ma on powstać. Jeśli nie będzie konieczności złożenia dodatkowych dokumentów, to maksymalnie po 30 daniach otrzymamy decyzję i możemy rozpoczynać prace. Jest to więc szybki i tani sposób, by zacząć spełniać marzenie o własnym domku.

Jakie są wady budowy domu bez pozwolenia

Jednak rozwiązanie, jakim jest dom bez pozwolenia, budowany jedynie na zgłoszenie, ma też swoje wady. Jedną nich jest to, że jego powierzchnia nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych – jest to więc przestrzeń, jaką zwykle zajmuje kawalerka. Ponadto musi to być budynek parterowy, bez użytkowego poddasza i na 500 metrów działki może przypadać tylko jednak taka budowla. Dla niektórych problemem może być również to, że jest on zgłaszany jako budynek rekreacji indywidualnej i aby móc się tam zameldować, konieczne jest dokonanie zmiany w sposobie użytkowania budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *